تزریق بوتاکس


تزریق بوتاکس

ما بارها در تبلیغات،مجلات،وبلاگ ها و حتی دوستانمون در مورد تزریق بوتاکس شنیده ایم.این روش جوانسازی  اولین بار در سال ۲۰۰۲ در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت ولی زمان تصویب آن  توسط FDA آمریکا به سال ۱۹۸۹ بر می گردد.بوتاکس اولین بار برای از بین بردن خطوط اخم بین دو ابرو مورد استفاده قرار گرفت ولی بعدها برای از بین بردن خطوط و چین و چروک های پیشانی،اطراف چشم، خط خنده و حتی زیر بغل نیز مورد استفاده قرار گرفت.

بوتاکس چیست؟ 

بوتاکس شکل تغییر یافته سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. این باکتری به طور معمول، باعث مسمومیت غذایی میشود، اما با تغییر ساختمان این سم، دارویی به نام بوتاکس به دست آمده است که فواید دارویی متعدد و روزافزونی داردبوتاکس در واقع اسم تجاری این دارو است که توسط شرکت آلرگان آمریکا ساخته شده است. در سایر کشورها این دارو به اسامی دیگری تولید می شود که معتبرترین آنها که در ایران موجود است،دیسپورت نام دارد که ساخته شرکت ایپسن انگلیس و مورد تایید FDA است.

برای آشنایی مختصر با تزریق بوتاکس می توانید ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

تزریق بوتاکس چیست؟

بوتاکس برای سه هدف اصلی استفاده می شود: کنترل اسپاسم ماهیچه ها ، تعریق شدید زیر بغل و بهبود زیبایی. این محصول زیبایی حاوی سم بوتولینوم نوع A (ماده مؤثر) ، آلبومین انسانی (پروتئین موجود در پلاسمای خون انسان) و کلرید سدیم می باشد.
تزریق بوتاکس برای صاف کردن موقت “خطوط اخم” استفاده می شود ، این خطوط بین ابروهای شما هستند که  شما را خسته ، ناراضی یا عصبانی جلوه می دهند.همچنین از بوتاکس برای ازبین بردن خطوط پیشانی،خطوط دور چشم و خطوط دور لبها نیز استفاده می شود.
این تزریق زیبایی را نباید با پرکننده های تزریقی پوست اشتباه گرفت،به دلیل اینکه پرکننده های پوستی طوری در بافت پوست نفود می کنند که باعث کاهش چین و چروک های پوستی می شوند.
ما در کلینیک زیبایی دایموند  به شما مشاوره رایگان می دهیم  که کدام خدمت تخصصی مشکلات ظاهری خاص شما را برطرف می کند ، اگرچه به عنوان یک قاعده کلی ، بوتاکس بیشتر در قسمت بالای صورت مورد استفاده قرار می گیرد و از پرکننده ها بیشتر در مناطق دیگر استفاده می شود.

کاربرد بوتاکس در پوست و زیبایی چیست؟

به طور کلی کاربردهای بوتاکس را میتوان به ۲ دسته زیبایی و درمانی تقسیم کرد:

 1. کاربردهای درمانی در بوتاکس
 2. کاربردهای زیبایی در بوتاکس

کاربردهای زیبایی در بوتاکس

 • رفع چین و چرو کهای حرکتی ،متوقف کردن پیشرفت چروک های ثابت مثلا در پیشانی، دور چشم، خط اخم، چینهای دورلب و چین های چانه و گردن .
 • بالا بردن ابروها
 • بالا بردن گوشه لب ها
 • کاهش نمایش لثه هنگام خندیدن
 • بالا بردن نوک بینی
 • بوتاکس مو

آیا شما کاندیدای خوبی برای تزریق بوتاکس هستید؟

در FDA آمریکا این تزریق زیبایی برای افراد ۱۸ تا ۶۵ سال به تصویب رسیده است.اگر مبتلا به مورد یا مواردی از نکات زیر هستید  نباید از آن استفاده کنید:

 • اگر به بوتاکس حساسیت دارید
 • اگر در ناحیه تزریق عفونت پوستی یا مشکلی دیگر دارید
 • مکشلات تنفسی مانند آسم دارید
 • مشکلات گوارشی دارید
 • مشکلات خونریزی دارید
 • اگر جراحی صورت داشته اید
 • اگر در عضلات یا ماهیچه های پیشانی شما ضعیف باشند
 •  افتادگی پلک داشته باشید

گزارشاتی مبنی بر تاثیرات منفی بوتاکس بر  روی جنین یا نوزاد شیرخوار گزارش نشده ولی این مطلب را با اطمینان نمی توان گفت که بانوان باردار یا شیرده می توانند از این شیوه زیبایی استفاده کنند.

فرآیند تزریق بوتاکس

تصویر قیمت تزریق بوتاکس
چین و چروک در پوست به طور معمول عمود بر عضله منقبض شده به وجود می آید و در زیر آن تشکیل می شود. به عنوان مثال ، عضلات موجود در پیشانی یک ماهیچه عمودی است و هنگامی که منقبض می شود (مانند زمانی که ابروهای خود را بالا می برید) ، خطوط تشکیل شده (چین و چروک) افقی خواهد شد.
به این ترتیب ، دو عضله که مسئولیت خطوط اخم را برعهده دارند ، بین ابروها کمی به صورت افقی قرار گرفته اند ، ولی در هنگام انقباض ، این خطوط اخم ، عمودی ظاهر می شوند.
در این حالت بوتاکس به عضلات منقبض شده تزریق شده،جایی که باعث تحریک عصب به آن بافت شده است.در این هنگام فعالیت عضلانی که باعث ایجاد خطوط اخم می شود کاهش می یابد ، و ظاهری زیباتر حاصل می شود.
وقتی خطوط صورت شما بصورت جمع شده باشد نیازی به تزریق بوتاکس نیست. در این حالت با استفاده از پرکننده های پوستی میتوان جمع شدگی را از بین برد.
مدت زمان تزریق ۱۰ دقیقه می باشد و بعد از آن نباید هیچ کاری را انجام داد.معمولاً طی چند روز شاهد بهبودی خواهید بود. بوتاکس به دو تا چهار روز زمان نیاز دارد تا بتواند به انتهای عصب وصل شود که به طور معمول باعث تحریک عضلات منقبض شده می شود.بهترین اثرات تزریق بعد از  ۱۰ تا ۱۴ روز قابل مشاهده می باشد.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

هر تزریقی دردناک می تواند باشد،اما سورن هایی که برای تزریق بوتاکس استفاده می شوند سر بسیار ریزی دارند از این رو کمترین سوزش و درد را احساس خواهید کرد.اما اگر می خواهید که همین مقدار سوزش و درد را نیز احساس نکنید می بایست ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قبل از تزریق از بیحس کننده های موضعی یا کمپرس سرد استفاده کنید تا دیگر هیچگونه دردی را احساس نکنید.

عوامل مهمسن افراد،ساختار صورت،سیگار نکشیدن،رژیم غذایی،مراقبت پوستی و اشعه خورشیدبرای اثربخشی بهتر تزریق بوتاکس می باشند.

عوامل مهم برای اثربخشی تزریق بوتاکس

تصویر عوامل مهم اثربخشی تزریق بوتاکس

احتمالا یکی از سوالات مخاطبین این باشد که برای نتیجه بهتر چند بار تزریق بوتاکس لازم است.بیشتر افراد حصول نتیجه را بعد از ۳ الی ۴ ماه بعد از تزریق مشاهده خواهند کرد ، ولی چندین عامل است که این دوره را می تواند کوتاه تر یا حتی طولانی تر کند:

 • سن افراد:

افراد مسن به دلیل داشتن عضلات و ماهیچه های ضعیف تر نسبت به افراد جوانتر نتیجه را با تاخیر بیشتری  مشاهده خواهند کرد.

 • ساختار صورت:

شکل و ساختار صورت افراد در کوتاه و طولانی تر کردن دوره تاثر پذیری نقش بسزایی دارد.

 • سیگار کشیدن:

یکی از فاکتورهای مهم در کوتاه کردن دوره بهبودی،استعمال دخانیات می باشد.افرادی که سیگار مصرف نمی کنند سریعتر نتیجه تزریق بوتاکس را مشاهده خواهند کرد.

 • رزیم غذایی:

رژیم غذایی یکی از فاکتورهای مهم در کوتاه تر کردن و اثر بخشی بیشتر تزریق می باشد.

 • مراقبت های پوستی:

افرادی که مراقب پوست خود می باشند و خصوصا از روش میکرودرم ابریژن برای جوانسازی پوست خود استفاده می کنند،دوره اثربخشی را کوتاه تر میکنند.

 • نور خورشید:

اینکه چه مقدار شما در روز در معرض نور خورشید می باشید و مقدار آسیب پوستی شما از نور خورشید چقدر است،یکی دیگر از عوامل مهم در کوتاه یا طولانی شدن دوره اثربخشی تزرق بوتاکس می باشد.

پزشکان متخصص زیبایی در مرد فاکتورهای بالا نظرهای متفاوتی دارند.بعضی فاکتورهای بالا را بر روی نتیجه تزریق قبول دارند و برخی دیگر مخالف این موضوعات می باشند.در هر صورت برای اثر بخشی بیشتر بهتر است که تزریق بوتاکس در ناجیه مورد نظر هر ۳ ماه تکرار شود.

همانطور که با تزریق هر دارویی بدن نسبت به آن دارو بعد از مدتی ممکن است مقاوم شود لذا در این تزریق نیز ممکن است بدن مقاومت نشان دهد و باعث حساسیت شود.هرچه بوتاکس بیشتر تزریق شود این احتمال وجود دارد که مشکلات پوستی در برابر این تزرق مقاوم شود.

عوارض جانبی تزریق  بوتاکس

تصویر عوارض تزریق بوتاکس
عوارض جانبی و احتمالی تزریق بوتاکس شامل درد در محل تزریق ، عفونت ، التهاب ، تورم ، قرمزی ، خونریزی و کبودی می باشد.برخی از این علائم ممکن است نشان دهنده یک واکنش آلرژیک باشد.علائم دیگر حساسیت به بوتاکس عبارتند از خارش ، خس خس سینه ، آسم ، بثورات جوش (حساسیت پوستی) ، جوش های قرمز ، سرگیجه و ضعف. در صورت بروز مشکلات تنفسی یا احساس ضعف یا سرگیجه سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید.
همچنین خشکی دهان ، خستگی ، سردرد و گردن درد نیز گزارش شده است.
اسپاسم عضلانی نیز ممکن است در اثر تزریق استباه بوجود بیاید.ولی اگر تزریق به خوبی انجام شود به هیچ عنوان اسپاسم عضلانی بوجود نمی آید.جالب است بدانید که تزریق بوتاکس برای رفع اسپاسم ، بیماری بلفارو اسپاسم  استفاده میشود حتی برای رفع مشکلات مربوط به فلج مغزی ،  فیبرومیالژیا  و اختلال مفصل گیجگاهی نیز استفاده می شود.
این امکان وجود دارد که بوتاکس کمی فراتر از محل تزریق مورد نظر تاثیر گذاشته  و بر روی بافتهای اطراف نیز تأثیر گذارد.به عنوان مثال ، در صورت تزریق به نقاطی از پیشانی که نزدیک به ابرو یا پلک بالایی باشد  ،  ممکن است این مناطق تحت تأثیر قرار گرفته و بطور موقت باعث افتادگی در این مناطق گردد.
البته اگر متخصصین زیبایی در این زمینه ماهر باشند ، شیوه صحیح تزریق به پیشانی را انجام داده تا از هرگونه افتادگی پلک بالایی جلوگیری کنند.این مسئله بر اهمیت یافتن یک پزشک که تجربه طولانی در تزریق بوتاکس دارد ، تأکید می کند.همچنین ، اگر در مورد تزریق بوتاکس خود سؤال دارید ، پزشک شما بهترین کسی است که از ویژگی های رژیم شما آگاه بوده  تا به بهترین نحو بتواند هرگونه واکنش یا نگرانی از شما را از بین ببرد.

روش هایی برای از بین بردن عوارض جانبی تزریق بوتاکس

پیروی از این شش نکته باعث کاهش یا جلوگیری بیشتر عوارض جانبی بوتاکس خواهد شد:

 1. مطمئن شوید که پزشک شما در تزریق بوتاکس بسیار باتجربه است و ماهر می باشد. بنابر رگزارش های واصله برخی از افراد به ظاهر متخصص  تزریقاتی را انجام داده اند که مقدار دوز انتخابی بیش از حد و یا کمتر از آن مقدار بوده یا اصلا ماده استفاده شده بوتاکس نبوده است.
 2. حتما ختما قبل از تزریق از مشکلات احتمالی خود  با پزشکتان صحبت کنید.
 3. در صورتی که از  داروها ، ویتامین ها ، داروهای گیاهی یا سایر مکمل ها استفاده می کنید حتما در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید  ، زیرا برخی از ترکیبات این مکمل ها با بوتاکس می تواند عوارض جانبی جدی برای شما ایجاد کند.ذکر این نکته حائز اهمیت است که از مصرف آنتی بیوتیک های تزریقی ، شل کننده های عضلانی ، مصرف داروهای خواب اور خودداری کنید.
 4. دستورالعمل های قبل و بعد از تزریق پزشک خود را به دقت دنبال کنید.
 5. از تزریق بوتاکس توسط افراد بی تجربه و افرادی که ادعای تزریق دارند ، حتما خودداری کنید.شما حتما باید این تزریق را در مراکز تخصصی زیبایی انجام دهید تا در صورت به وجود آمدن عوارض جانبی آن را درمان کرد.

تزریق بوتاکس برای ناحیه چشمی بی خطر است؟

بله.یکی از نواحی رایج که  تزریق بوتاکس  انجام می شود ناحیه چشم می باشد که برای از بین بردن خطوط و چین و چروک اطراف چشم بکار برده می شود.البته برای جلوگیری از عوارض احتمالی این تزریق زیبایی مانند افتادگی پلک ، ضعف بینایی ، تاری دید ، کاهش بینایی ، تورم پلک و خشکی چشم احتیاط لازم را باید داشت. اگر بعد از تزریق هر یک از این موارد را دارید ،سریعا  به پزشک چشم و پزشک زیبایی خود مراجعه کنید.

آیا بوتاکس هر نوع چین و چروکی را از بین می برد؟

مطمئنا خیر. اولا بوتاکس را به همه ی نواحی صورت نمی توان تزریق کرد، زیرا باعث فرم غیر طبیعی صورت می شود، ثانیا گاهی برای درمان چین ها علاوه بر بوتاکس باید از فیلرها (ژل ها) استفاده گردد.

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس بسته به مکان تزریق و دستمزد پزشک تغییرات زیادی دارد.حتی خود ناحیه  تزریق نیز یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی  هزینه تزریق بوتاکس می باشد.

مدت زمان ماندگاری بوتاکس

این مدت در افراد مختلف متفاوت است و بین چند هفته تا ده ماه متغیر است که متوسط آن ۳ ماه است. البته باید تذکر داد که از زمان تزریق بوتاکس، تجزیه دارو شروع می شود وبنابراین به تدریج اثر آن کاهش پیدا میکند.به این ترتیب منظور از مدت اثر بوتاکس فاصله بین زمان تزریق تا زمان پایان اثردارو است نه کاهش اثر دارو؛ یعنی در انتهای یک ماه اثر دارواز زمان شروع آن کمتر بوده و پس از ۲ ماه کمتراز اثر یک ماه پس از تزریق است.

بوتاکس هر چند وقت یکبار باید تکرار شود؟

بسته به طول مدت اثر آن دارد؛ به این ترتیب که اگر در کسی اثر آن کوتاه تر باقی ماند، قاعدتا تزریقات در فواصل کوتا هتر و در مواردی که اثر دارو طولانیتر می ماند، فاصله تزریق ها طولانی تر می ماند باید توجه داشت که چون عضله فلج شده به تدریج لاغر ترمی شود بنابراین پس از مدتی به خصوص در عضلات ظریف پیشانی تاثیر دارو طولانی است.

تزریق بوتاکس در چه مواردی ممنوع است؟

اگر بیمار سابقه حساسیت مشخص به بوتاکس یا سابقه  بیماری های عصبی عضلانی مثل میاستنی داشته باشد ،همچنین در خانم های باردار، در دوران شیردهی، در حضور عفونت فعال در محل تزریق مثل وجود جوش چرکی تزریق بوتاکس تو صیه نمی شود

تزریق بوتاکس را از چه سنی می توان شروع کرد؟

بسته به علت کاربرد بوتاکس دارد. سازمان دارویی آمریکا FDA کاربرد زیبایی بوتاکس را بین سنین ۱۸ تا ۶۵ سال مجاز شمرده است.بوتاکس در کودکان در درمان انقباضات عضلات نواحی مختلف از جمله کجی گردن به کار میرود که در این مورد تاییدیه FDA را داراست.

تزریق بوتاکس چه مدت طول می کشد؟

با رعایت حوصله و احتیاط معمولا بیش از ۲ دقیقه وقت نمی گیرد.

بوتاکس پیشانیبوتاکس دور چشمبوتاکس لبتزریق بوتاکس در تهرانهزینه بوتاکس صورت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *