لیپوساکشن چیست

تصویر لیپوساکشن

لیپوساکشن

همواره یکی از دغدغه های آقایان و خانمها در مورد زیبایی و ظاهرشان چر بی های اضافی بدن در نواحی مختلفی می باشد.لیپوساکشن تکنیکی است که امروزه و براحتی می توان از شر چربی های اضافی خلاص شد.عموما افرادی که از لیپوساکشن استفاده می کنند وزن ثابت و پایداری دارند و فقط می خواهند که چربی را در منطقه یا نواحی از بدن از بین ببرند.
در کل لیپوساکشن روشی برای کاهش وزن یا از بین بردن چاقی نیست و در واقع می توان گفت این روش سلولیت ، تنها برای زیبایی و جذابیت بیشتر بکار برده می شود و مناسب اشخاصی است که مایل به تغییر در ظاهر خود هستند.اگر بدنبال از بین بردن چاقی خود هستید لیپوماتیک بهترین گزینه می باشد.
لیپوساکشن سلولهای چربی زا را بطور دائم از بین می برد و باعث تغییر شکل بدن می شود با این وجود اگر فرد بعد از استفاده از این شیوه زیبایی زندگی سالمی نداشته باشد این احتمال وجود دارد که دوباره همان چربی های باقی مانده برگشته و بزرگتر شوند.

لیپوساکشن چیست؟

یک عمل جراحی که بوسیله مکش چربی های اضافی را از نواحی خاص بدن مانند شکم،پهلو،صورت،زیر چانه،ران،بازو و بینی را از بین می برند لیپوساکشن نام دارد..لیپوساکشن که از آن به لیپوپلاستی هم نام می برند همچنین باعث می شود که این مناطق شکل گرفته و نمای زیبایی را بدست بیاورند.

لیپوپلاستی در چه نقاطی بکار می رود؟

تصویر لیپوساکشن شکم و پهلوها

همانطور که گفته شد لیپوپلاستی برای افرادی که وزنی پایدار دارند ولی دارای چربی اضافی هستند و با رژیم و ورزش جوابی نگرفته اند بکار برده می شود.این تکنیک زیبایی در مناطق زیر بکار برده می شود:

 • لیپوساکشن صورت
 • لیپوپلاستی بینی
 • لیپوساکشن ران و باسن
 • لیپوپلاستی بازو
 • لیپوساکشن شکم و پهلو
 • غبغب و گردن
 • مچ پا
 • لیپوپلاستی واژن

علاوه بر این موارد لیپوساکشن برای کاهش سینه یا درمان ژنیکوماستی نیز بکار برده می شود.

چه کسانی مناسب لیپوساکشن می باشند؟

در واقع افرادی که در نقاط خاصی از بدن چربی اضافی دارند اما وزن ثابت و پایداری دارند لیپوساکشن برای این افراد مناسب می باشد.همچنین برای اینکه کاندیدای خوبی برای لیپوپلاستی باشید می بایست از نظر سلامتی در شرایط خوبی بسر ببرید و از بیماری هایی مانند عروق کرونر،دیابت ،سیستم ایمنی ضعیف و کم خونی بدور باشید.

عوارض لیپوساکشن

مانند هر عمل جراحی، لیپوساکشن نیز با عوارضی همچون خونریزی و حساسیت به داروی بیهوشی را بهمراه دارد اما عوارض احتمالی لیپوساکشن موارد زیر را نیز شامل می شود:

 • به دلیل از بین بردن چربی،ممکن است پوست متلاطم شده و پژمرده بنظر برسد.این تغییرات ممکن است دائمی باشد.همچنین در هنگام لیپوساکشن از لوله ای نازک بنام کانولا استفاده می شود که ممکن است باعث بوجود آوردن لک دائمی در آن نقطه شود.
 • ممکن است قسمتهایی بصورت جمع شدن مایع اتفاق بیافتد البته این مشکل حادی نمی باشد و می توان با سوزن این مایعات را تخلیه کرد
 • ممکن است در ناحیه ای که لیپوساکشن انجام می شود بی حسی موقت یا دائمی بوجود بیاید 
 • ممکن است عفونت های پوستی بوجود بیاید البته این موردی نادر می باشد اما امکانش وجود دارد
 • اگر در کلینیک غیر معتبر لیپوساکشن انجام شود و مقداری چربی در رگ ها باقی بماند یا در ریه ها جمع شوند امکان آمبولی وجود دارد 
 • اگر مایعاتی که تزریق می شوند بدرستی مکش نشوند ممکن است مشکلات قلبی ، ریوی و کلیه بوجود بیاید

هرچه سطحی که لیپوپلاستی می شود بزرگ تر باشد یا چندین ناحیه را بطور همزمان لیپوساکشن شود این خطرات و عوارض درصدش افزایش پیدا میکند.بهتر هست حتما حتما قبل از هر اقدامی با پزشک خود مشورت نمایید.

اقدامات لازم قبل از لیپوپلاستی

 • قبل از عمل با دکتر صحبت کنید و به او بگویید که چه انتظاراتی دارید.جراح نیز سابقه پزشکی شما را مرور کرده و داروها و مکملهایی که نیاز هست که شما استفاده کنید از شما سوال کرده و در صورت لزوم برای شما نجویز می کند.
 • بهتر است ۳ هفته قبل از عمل لیپوساکشن از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید و حتی بهتر است قبل از لیپوپلاستی آزمایشات کاملی را انجام دهید تا با خیالی راحت به این عمل اقدام کنید.
 • پیشنهاد می شود چه مقدار برداشتن چربی کم باشد یا زیاد حتما همراهی با شما باشد تا خانه همراهیتان کند 

اقدامات کلینیک قبل از عمل لیپوپلاستی

قبل از عمل لیپوساکشن پزشک متخصص  یک سری دایره ها و خطوطی در نواحی مورد نظر برای شما رسم می کند که نشان دهنده درمان در آن نواحی می باشد سپس تصاویر قبل و بعد از عمل گرفته می شود تا مقایسه و نتیجه را به شما نشان دهد.
نحوه عمل لیپوپلاستی بستگی به تکنیکی دارد که جراح انتخاب می کند.دکتر کلینیک زیبایی و لیزر دایموند براساس اینکه قبلا عمل لیپوساکشن را انجام داده اید یا خیر شیوه مناسب را برای شما برمی گزیند.

انواع روش های لیپوساکشن

تصویر لیپوپلاستی لیزر

لیپوساکشن سنتی:

این رایج ترین شیوه لیپوساکشن است. جراح یک محلول استریل  (ترکیبی از آب نمک ، که به رفع چربی کمک می کند ، یک ماده بی حس کننده (لیدوکائین) برای تسکین درد و یک داروی (اپی نفرین) که باعث انقباض عروق خونی می شود ) به منطقه ای که قرار است  درمان شود مالش داده می شود. این مخلوط مایع باعث تورم و سفت شدن ناحیه آسیب دیده می شود.سپس پزشک متخصص برش های کوچکی در پوست شما ایجاد کرده و یک لوله نازک به نام کانول در زیر پوست شما قرار می دهد. کانول به خلاء وصل شده است که چربی و مایعات بدن شما را مکش می کند.

لیپوساکشن ویزر(vaser):

از این نوع لیپوپلاستی در کنار لیپوساکشن سنتی استفاده می شود. در لیپوساکشن اولتراسونیک یا همان ویزر مایع تامیسنت یا محلول نمک مخلوط با بیهوشی، به قسمت تحت درمان بدن بیمار تزریق می شود دراین تکنیک چربی زدایی، جراح میله فلزی قرار می دهد که انرژی مافوق صوت را در زیر پوست شما ساطع می کند. این دیواره سلولهای چربی را خرد کرده و بدین صورت چربی ها راحت تر تجزیه شده و از بین می روند.

لیپوساکشن لیزری:

لیپوساکشن لیزری ، گاهی اوقات که  با عناوین لیپوساکشن با لیزر، لیپوپلاستی لیزر، لیپو لیزر یا لیپولیز لیزری شناخته می شوند.در این روش از نور لیزر با شدت بالا برای تجزیه و از بین بردن چربی استفاده می شود. در طی لیپوپلاستی با لیزر ، جراح فیبر لیزر را از طریق برش کوچکی در پوست وارد کرده و رسوبات چربی را امولسیون می کند. سپس چربی از طریق یک کانول جدا می شود.

لیپوساکشن قدرتی با دستگاه PAL:

در این نوع لیپوساکشن لوله کانولا منعطف بوده و براحتی قادر به غقب و جلو رفتن می باشد.دستگاه pal از ارتعاشات کوچک و سریع برای از بین بردن سلول های چربی استفاده می کند.در این تکنیک ۳۰درصد چربی بهتر از روش های دیگردر ناحیه مورد نظر خارج می شود.روش pal در برخی واقع با کمی درد نیز همراه می باشد.

روز عمل لیپوساکشن چه می گذرد؟

در ابتدا پرشک در ناحیه مورد نظر بیهوشی موضعی را انجام داده تا شما در کمال آرامش قرار بگیرید و کار سریعتر و راحت تر پیش رود.در طول فرایند لیپوساکشن ضربان قبل و میزان اکسیژن خون شما بصورت مداوم در کلینیک چک می شود.اگر در هنگام عمل درد بیشتری احاس کردید به پزشک خود بگویید تا دوز بیشتری مسکن به شما تزریق شود.
در این زمان پزشک با توجه به مقدار چربی بدن شما تکنیک خاصی را اتخاذ کرده و عمل لیپوساکشن آغاز می شود.بسته به میزان چربی در نواحی مورد نظر این جلسه ممکن است ساعت ها به طول انجامد.
بعد از عمل به اتاق ریکاوری برده می شوید تا زمانیکه بدن شما به حالت نرمال برگردد و شما شرایط خوبی را احساس کنید در همین مدت پرسنل کلینیک بصورت مداوم شرایط شما را بررسی می کنند.

اقدامات بعد از عمل لیپوساکشن

بعد از جراحی درد،تورم و کبودی را مد نظر داشته باشید.پزشک متخصص نیز برای درد مسکن و برای از بین بردن خطر عفونت آنتی بیوتیک هایی را تجویز می کند که حتما سر ساعت باید میل شود.چند روز بعد دوباره جراح برش های مورد نظر در نواحی بدن را کمی باز کرده تا در صورت وجود مایعاتی آنها را تخلیه نماید.پیشنهاد می شود تا چند هفته از لباس های تنگ و محکم بپوشید تا به کاهش تورم کمک کند.این امکان وجود دارد تا چند روز یا هفته نیاز به استراحت داشته باشید و از هرگونه فعالیت اداری و ورزشی بدور باشید.

هزینه لیپوساکشن

برای تعیین هزینه لیپوساکشن فاکتورهای زیادی مد نظر قرار گرفته می شود که مهم ترین آن ناحیه ای است که تحت عمل قرار می گیرد. مثلا هزینه لیپوساکشن شکم و پهلو با غبغب بسیار متفاوت است. به علاوه هزینه دستمزد پزشک بسته به تخصص متفاوت است. با این حال از ۳ میلیون تومان شروع می شود و تا ۱۵ میلیون هم می تواند ادامه داشته باشد.

ماندگاری لیپوپلاستی

بعد از درمان  تورم چند وقتی وجود دارد و آرام آرام فروکش میکند.طبیعی است که با با افزایش سن ، پوست استجکام خود را از دست بدهد اما تا زمانیکه وزن خود را حفط کنید لیپوساکشن ماندگاریش حفظ خواهد شد.اگر بعد از جراحی افزایش وزن داشته باشید تعادل لیپوپلاستی بهم میخورد.به عنوان مثال شما ممکن است لیپوساکشن شکم و پهلو انجام داده باشید سپس بعد از جراحی افزایش وزن پیدا کنید اینبار تجمع چربی در رانها امکان دارد ظاهرشود.

در پایان اگر هنوز با ابهامت و سوالاتی مواجه هستید در بخش دیدگاه ها و نظرات با ما مطرح کنید تا کلرشناسان ما جوابگوی شما باشند.

جراحی زیبایی

لیپوپلاستی واژنلیپوساکشن بازولیپوساکشن رانلیپوساکشن شکم و پهلولیپوساکشن غبغبهزینه لیپوساکشن شکم و پهلو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *